W zakładce przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne z całego Mazowsza, które przystąpiły do I edycji WM. Wkrótce zamieścimy nową listę uczestników.

Więcej...

Nauczycieli uczestniczących w Projekcie zapraszamy do korzystania z bazy ze scenariuszami, według których prowadzone są zajęcia dla dzieci i lekcje dla uczniów. Uwaga! Dostęp do scenariuszy tylko po wprowadzeniu hasła!

Więcej...

Szkolenia dla nauczycieli prowadzą trenerzy Projektu – nauczyciele konsultanci MSCDN. Doskonale przygotowani i kompetentni udzielają porad i wskazówek dotyczących stosowania narzędzi TOC.

 

Więcej...

Rodzic też człowiek, czasem może się mylić

Po pierwsze - odpuść, po drugie - nie naciskaj, po trzecie - daj więcej przestrzeni - to kluczowe zalecenia dla rodziców, którzy chcą poprawić swoje relacje z dorastającym dzieckiem. Takie wnioski płyną z kolejnych już warsztatów dla rodziców nastolatków w Płocku.

"Jak słuchać, aby usłyszeć" - pod takim hasłem odbyły sie warsztaty dla rodziców, które w ramach naszego projektu poprowadziła Olga Mrozowska, psycholog,  trener  Dialogu  Motywującego, certyfikowany terapeuta motywujący Polskiego Towarzystwa Terapii Motywującej. Tematy poruszane podczas spotkania dotyczyły m.in.  oporu na linii rodzic - dziecko, jego przyczyn, objawów i konsekwencji. Specjalistka podpowiadała jak radzić sobie z oporem oraz jak dowartościowywać dziecko, aby "pochwała" motywowała i zwiększała jego samoocenę.

Najczęsciej zgłaszane problemy w relacjach między rodzicami a nastolatkami dotyczyły spięć w komunikacji. Wiele z nich można streścić w zdaniu "Moje dziecko często zarzuca mi, że wszystko wiem lepiej, a ja po prostu chcę jego dobra". Co na to trenerka Dialogu Motywującego? - Im więcej mówimy z pozycji eksperta, tym wiekszy opór stawia nasze dziecko, ponieważ każdy z nas ma poczucie autonomii i chce sam o sobie decydować. Dlatego czasem warto po prostu odpuścić, spojrzeć na problem z perspektywy naszego syna lub córki, zrozumieć, że często możemy mieć inne potrzeby niż nasze dziecko i powinniśmy je uszanować - radziła.

Kolejne warsztaty odbędą się wiosną. Szczegóły już wkrótce.