W zakładce przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne z całego Mazowsza, które przystąpiły do I edycji WM. Wkrótce zamieścimy nową listę uczestników.

Więcej...

Nauczycieli uczestniczących w Projekcie zapraszamy do korzystania z bazy ze scenariuszami, według których prowadzone są zajęcia dla dzieci i lekcje dla uczniów. Uwaga! Dostęp do scenariuszy tylko po wprowadzeniu hasła!

Więcej...

Szkolenia dla nauczycieli prowadzą trenerzy Projektu – nauczyciele konsultanci MSCDN. Doskonale przygotowani i kompetentni udzielają porad i wskazówek dotyczących stosowania narzędzi TOC.

 

Więcej...

Pszczoły, mrówki i czterolatki ze Skibniewa

 

Kolejne zajęcia otwarte odbyły się w Zespole Oświatowmy im. Marianny Frąckowiak w Skibniewie. Poprowadziła je Pani Lidia Wierzbicka.  Mali odkrywcy przy pomocy logicznej gałązki analizowały działalność mrówek i pszczół, które przynoszą wiele pożytku człowiekowi.

Tematem zajęć obserwowanych przez Panią Annę Goc, trenerkę naszego projektu,  było zapoznanie z pracą mrówek i pszczół  w okresie budzącej się do życia przyrody. Jak relacjonowała, wszystkie przedszkolaki swobodnie wypowiadały się na temat kolejnych wydarzeń związanych z działalnością owadów. Po ułożeniu gałązki starały się w kilku prostych zdaniach całościowo ująć jej treść. Ponadto, sposób prowadzenia zajęć sprzyjał otwartej komunikacji między dziećmi oraz między dziećmi a nauczycielem. Przedszkolaki bardzo swobodnie zachowywały się, co świadczy
o tym, że tym narzędziem posługiwały się już wcześniej. Nauczycielka pomagała tym, które były mało aktywne i nie miały pomysłów. Na zakończenie przy akompaniamencie muzyki dzieci naśladowały lot pszczół i wędrówki mrówek.

Dziękujemy!