W zakładce przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne z całego Mazowsza, które przystąpiły do I edycji WM. Wkrótce zamieścimy nową listę uczestników.

Więcej...

Nauczycieli uczestniczących w Projekcie zapraszamy do korzystania z bazy ze scenariuszami, według których prowadzone są zajęcia dla dzieci i lekcje dla uczniów. Uwaga! Dostęp do scenariuszy tylko po wprowadzeniu hasła!

Więcej...

Szkolenia dla nauczycieli prowadzą trenerzy Projektu – nauczyciele konsultanci MSCDN. Doskonale przygotowani i kompetentni udzielają porad i wskazówek dotyczących stosowania narzędzi TOC.

 

Więcej...

Projekt „Myślę – Rozumiem Wiem” – II edycja na starcie

Obecnie w pilotażowym projekcie Myślę – Rozumiem – Wiem. Zastosowanie technik TOC w uczeniu się uczestniczy 2030 dzieci i uczniów oraz 150 nauczycieli z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i liceum z Radomia, Płocka, Ciechanowa i okolic. W ramach pilotażu odbyły się już pierwsze zajęcia i lekcje otwarte, powstały pierwsze scenariusze (dostępne na hasło na stronie projektu www.toc.mscdn.edu, w zakładce Biblioteka), a informacje o projekcie pojawiły się na łamach prasy i na antenie radia (zakładka Polecamy). Jeszcze w tym roku szkolnym do grona placówek dołączą kolejne, m.in.  z Warszawy, Siedlec, Mińska Mazowieckiego, Warszawy i okolic. W projekcie mogą wziąć jeszcze udział szkoły podstawowe i gimnazja z Płocka.

Na zgłoszenia zainteresowanych placówek czekamy do 30 stycznia 2013 r.

Kontakt:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. , Tel. 24 366 53 66 wew.114

W ramach II edycji 24 - godzinne szkolenia dla nauczycieli rozpoczną się już marcu.

Przypominamy:

Celem Projektu jest podniesienie jakości nauczania w przedszkolach i szkołach dzięki szerokiemu zastosowaniu narzędzi TOC (Theory of Constraints – Teoria ograniczeń), rozwijanie umiejętności uczenia się, w tym logicznego myślenia i kreatywności dziecka/ucznia oraz poprawa kontaktów interpersonalnych w relacjach dziecko – rówieśnicy – rodzice – nauczyciele poprzez doskonalenie umiejętności kreatywnego rozwiązywania problemów.

Adresaci Projektu: Dzieci/uczniowie, rodzice, dyrektorzy, nauczyciele z przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów na terenie województwa mazowieckiego.

Honorowy patronat nad Projektem objęli: Mazowiecki Kurator Oświaty, Prezydent Ciechanowa, Prezydent Płocka, Prezydent Radomia.

W ramach projektu nauczyciele i dzieci/uczniowie stosują na wybranych zajęciach/lekcjach „narzędzia myślowe” TOC: „chmurkę”, „gałązkę logiczną” i „drzewko ambitnego celu”, których zadaniem jest rozwijanie logicznego myślenia, uczenie planowania pracy, rozwiązywania problemów i ponoszenia odpowiedzialności za swoje działanie na każdym etapie edukacji. Warto podkreślić, że metody te stosują z powodzeniem wielkie korporacje, takie jak Boeing, Philips, General Motors oraz szkoły i przedszkola w ponad 40 krajach na świecie (w pracy z ok. 8 mln dzieci). Zadaniem nauczycieli jest opracowanie scenariuszy zajęć, lekcji do Biblioteki Projektu (minimum 1 na kwartał dla jednej klasy), kart pracy, a także dokumentowanie zajęć (zdjęcia, filmy, które trafiają na stronę projektu: www.toc.mscdn.pl

Placówki, które wezmą udział w Projekcie mają zapewnione: pakiet szkoleń (24 godzinne szkolenie dla nauczycieli), merytoryczne wsparcie trenerów (seminaria, superwizje), dostęp do scenariuszy zajęć i lekcji w wersji on-line, darmową promocję placówki oraz podejmowanych przez nią działań związanych z realizacją Projektu, udział w Konferencji podsumowującej Projekt oraz Certyfikaty dla placówki i nauczycieli.

Do udziału w projekcie zapraszają: Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz "TOC dla edukacji Polska"