W zakładce przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne z całego Mazowsza, które przystąpiły do I edycji WM. Wkrótce zamieścimy nową listę uczestników.

Więcej...

Nauczycieli uczestniczących w Projekcie zapraszamy do korzystania z bazy ze scenariuszami, według których prowadzone są zajęcia dla dzieci i lekcje dla uczniów. Uwaga! Dostęp do scenariuszy tylko po wprowadzeniu hasła!

Więcej...

Szkolenia dla nauczycieli prowadzą trenerzy Projektu – nauczyciele konsultanci MSCDN. Doskonale przygotowani i kompetentni udzielają porad i wskazówek dotyczących stosowania narzędzi TOC.

 

Więcej...

Awantura o kasę

Kasa potrafi popsuć nawet najlepsze przyjaźnie, nawet jeśli jest to tylko zabawkowa kasa fiskalna :-)

Czytaj więcej...

Przedszkolaki z Ząbek kontra Borsuk Samotnik

O tym, że zgoda buduje, nie trzeba nikogo przekonywać. Że egoizm nie jest dobrą cechą również. Ale warto często o tym przypominać, żeby nikt nigdy nie zapomniał, co jest w życiu ważne.

Czytaj więcej...

Jak ugościć Złotowłosą? - dylemat misiów na zajęciach w Sierpcu

Pracowity czas dla uczestników i koordynatorów naszego projektu. Lekcja za lekcją, scenariusz za scenariuszem...uff...dużo sie dzieje! Ale każde takie spotkanie daje mnóstwo pozytywnej energii, dzięki której z pewnością dotrwamy do końca roku szkolnego i tym samym naszego projektu. Tym razem odwiedziliśmy Miejskie Przedszkole nr 3 w Sierpcu.

Czytaj więcej...

Chmurka - postrach klasowych konfiktów

Ciekawa, bogata w formie i treści, przyjazna  - tak w kilku słowach można opisać lekcję otwartą w Szkole Podstawowej Cogito w Płocku. 

Czytaj więcej...

W teatrze i z sową u okulisty - lekcje otwarte w Łęgu Probostwie

Drzewko ambitnego celu i chmurka - to główni bohaterowie lekcji otwartych, które odbyły się w klasach I i II SP w Łęgu Probostwie. Pierwszoklasiści zorganizowali wyjazd do teatru, a ich starsi koledzy rozwiązali konflikt między sową a jej przyjaciółmi.

Czytaj więcej...

Mały żółty tulipanek wiosnę czyni

Jeśli zakwitły tulipany, to znak, że jest zima odeszła na dobre. Starszaki z Miejskiego Przedszkola nr 13 w Płocku poznały historię małego żółtego tulipanka, który obudził wiosnę, a potem opowiedziały całe zdarzenie z pomocą gałązki logicznej.

Czytaj więcej...

Lekcja figurowa w Święcieńcu

Dawid Podsiadło miał swoją trójkąty i kwadraty, piątoklasiści ze Szkoły Podstawowej im. Małego Powstańca w Święcieńcu mają  trójkąty i czworokąty, w dodatku na gałęzi logicznej.

Czytaj więcej...

Little Red Riding Hood - it's a story time in Łęg Probostwo

Pierwsza lekcja w komponencie językowym była efektywna i efektowna jednocześnie. Autorką scenariusza, prowadzącą i dobrym duchem całych zajęć była Pani Joanna Bryk, nauczycielka języka angielskiego w Szkole Podstawowej w Łęgu Probostwie.

Czytaj więcej...

Tolerancja przede wszystkim

"Pomimo różnic, wszyscy jesteśmy tak samo ważni – o tolerancji słów kilka na podstawie baśni H. Ch. Andersena „Brzydkie kaczątko” to tytuł lekcji otwartej w klasie trzeciej Szkoły Podstawowej im. J. Szaniawskiego w Jadwisinie.

Czytaj więcej...

Mrówka jest pracowita. Bądź jak mrówka

Pracowite jak mróweczki pierwszaki ze Szkoły Podstawowej w Jadwisinie udowodniły podczas lekcji otwartej, że znają i potrafią stosować gałązki logiczne na swoich zajęciach.

Czytaj więcej...

Jak reagować na przemoc w necie? - szkolenia w Płocku i Radomiu

Jak reagować, gdy uczeń stał się ofiarą cyberprzemocy? Jak mu pomóc i nie dopuścić do podobnych sytuacji? - między innymi na takie pytania odpowiadała Beata Czyżewska, nauczyciel konsultant z MSCDN Wydział w Warszawie podczas szkoleń "Cyberprzemoc - problematyka przemocy rówieśniczej w cyberprzestrzeni", które odbyły się w Płocku i Radomiu.

Czytaj więcej...

Jak wykonać drzewko za pomocą drzewka? - lekcje otwarte w MP 2

Cztery zajęcia otwarte, trzy bezbłędnie zaprezentowane narzędzia TOC i kilkudziesięciu zadowolonych maluchów to bilans wizyty naszej koordynatorki Aleksandry Banach w Miejskim Przedszkolu nr 2 w Płocku.

Czytaj więcej...

Współpraca to podstawa

Pierwszoklasiści z Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Zespole Szkół w Siecieniu potrafią fantastycznie współpracować. Niezwykle pożądaną w dzisiejszych czasach umiejętność z powodzeniem zaprezentowali podczas lekcji otwartej z matematyki...

Czytaj więcej...

Wielkanocne dzieła maluchów z Królewa

Lekcje otwarte sypią nam się jak z rękawa :-) Kolejna odbyła się w Oddziale Przedszkolnym przy Szkole Podstawowej w Królewie. Dzieci wykonały wielkanocne pisanki z pomocą drzewka ambitnego celu.

Czytaj więcej...

"Fighterzy" z Łęgu Probostwa

Błądzić jest rzeczą ludzką, każdą pomyłkę trzeba traktować jak wyzwanie, a nie jak porażkę - takie wnioski płyną w kolejnej lekcji otwartej w naszym projekcie. Piątoklasiści z Zespołu Szkół Łęgu Probostwie ćwiczyli na niej zamianę liczb mieszanych na ułamki i odwrotnie. Mimo czasem błędnego rozumowania, niezrażeni potrafili poszukiwać właściwego rozwiązania aż do skutku. Brawo za odwagę i niesłabnącą motywację do działania!

Czytaj więcej...

TOCusiowy maraton w MP 37 w Płocku

W Miejskim Przedszkolu nr 37 w Płocku odbyły się już trzy lekcje otwarte. Maluchy rozwiązywały konflikty między Kubusiem Puchatkiem a Tygryskiem, projektowały zaproszenie na bal i poznawały zalety codziennego uśmiechu.

Czytaj więcej...

Cyberprzemoc - nowy termin szkolenia

flickrUwaga! Nowy termin szkolenia Cyberprzemoc - problematyka przemocy rówieśniczej w cyberprzestrzeni. 

Czytaj więcej...

Rodzic też człowiek, czasem może się mylić

Po pierwsze - odpuść, po drugie - nie naciskaj, po trzecie - daj więcej przestrzeni - to kluczowe zalecenia dla rodziców, którzy chcą poprawić swoje relacje z dorastającym dzieckiem. Takie wnioski płyną z kolejnych już warsztatów dla rodziców nastolatków w Płocku.

Czytaj więcej...

Bagaże na drzewie, bruk na gałęzi, czyli kolejna lekcja otwarta za nami

"Gdy klasówka z matematyki za pasem, spójrz na drzewo tuż za lasem. Chwyć za pióro, porusz głową, perspektywę masz już nową." Rymowanka powstała tuż po lekcji otwartej w klasie IV Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Starej Białej, podczas której uczniowie trenowali logiczne myślenie z pomocą drzewka i gałęzi logicznej TOC.

Czytaj więcej...

Wiedza procentuje - przekaż 1 % dla uzdolnień

Już od 10 lat wspieramy dzieci z przedszkoli i uczniów płockich szkół w rozwijaniu kreatywności i własnych talentów.W imieniu Stowarzyszenia Inicjatyw Edukacyjnych DELTA zapraszam do przekazania 1% podatku na rzecz wspierania kreatywności i uzdolnień naszych dzieci...

Czytaj więcej...

Jak słuchać, aby usłyszeć? - zapraszamy na warsztaty dla rodziców nastolatków

454095696 21bf6c60b8 oJakie są przyczyny i konsekwencje oporu dorastającego dziecka, jak sobie z nim radzić w trudnych sytuacjach oraz jak mądrze zwiększyć samoocenę młodego człowieka - to zagadnienia, które będą poruszane podczas kolejnych warsztatów dla rodziców nastoletnich dzieci organizowanych w ramach projektu "Włącz myślenie" w Płocku. 

Czytaj więcej...

Matematyczne bystrzaki z Iłowa

Inteligentni, bystrzy, spostrzegawczy i bardzo pracowici - tak w kilku słowach można opisać uczniów z klasy II c z Gimnazjum w Iłowie, w której odbyła się kolejna lekcja otwarta z matematyki. Za wyjątkowo sprawne i szybkie rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem "łamacza problemów matematycznych" i "gałęzi wielu reguł" przyznajemy symboliczny złoty medal.

Czytaj więcej...

Młodzi Jagiellończycy kontra znikające znaki

Popołudniową porą, niespodziewanie, w klasie drugiej Gimnazjum ZS nr 6 w Płocku zagościła tajemnicza agentka do zadań specjalnych - specjalistka od znikających znaków i doświadczona poszukiwaczka zaginionych nawiasów, czyli gałąź logiczna TOC. Towarzyszył jej zawsze wierny łamacz problemów matematycznych. 

Czytaj więcej...

Fajniejsza metoda mnożenia

Kolejna lekcja otwarta za nami. Tym razem odwiedziliśmy Szkołę Podstawową nr 11 w Płocku i podpatrywalismy jakie wrażenie robi na uczniach schemat typu przykład wniosek autorstwa dr Danilo Siriasa z USA. 

Czytaj więcej...